články
Podolské mosty
časopis NaCestu / březen 2020
Je asi málo takových co by se při cestě z Písku na Tábora alespoň na chvilku nezastavili u krásného betonového mostu přes Vltavu na Podolsku. Pro ideální výhled na most a řeku jsou tady vybudovány dokonce dvě vyhlídky. Zastavme se zde tedy také a zavzpomínejme jako proměnou tato místa za posledních 200 let prošla…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Středověká ves Hol
časopis NaCestu / únor 2020
Poměrně známý a výletníky hojně navštěvovaný Klánovický les jsem při svých cestách do hlavního města projížděl vlakem mnohokrát. Teprve nedávno jsem se však náhodou dozvěděl, že právě zde, dokonce bezprostředně vedle železniční trati, se nacházejí zbytky zaniklé středověké vesnice. Vesnice s tajemným názvem Hol…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Zámek na konci světa
časopis NaCestu / červenec-srpen 2019
Zámek Jezeří dominuje krajině táhnoucí se od Litvínova přes Most až po Chomutov. Stojí na skalním ostrohu na úpatí Krušných hor a je vidět z širokého okolí. Když se však rozhodnete pro jeho návštěvu, je vcelku těžké se ubránit myšlence, že jste stanuli na samém konci světa. Již desítky let se totiž přímo pod zámkem rozkládá jeden z velkolomů mostecké hnědouhelné pánve.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Hřebečské důlní stezky
časopis NaCestu / červen 2019
Možná se vám to už také stalo. Někam pracovně cestujete, času není nazbyt, a tak ani žádný výlet neplánujete. Nakonec přece neodoláte, trochu času vyšetříte a při pohledu do mapy si naplánujete alespoň krátkou procházku. A je z toho rázem krásný výlet. V mém případě po Hřebečských důlních stezkách.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Vidimské lávky
časopis NaCestu / duben 2019
„To je přece chodník v korunách stromů! A tady jsme ho měli již před více než 100 lety…“ Má první myšlenka při pohledu na skalní partie na úbočí Sitenského dolu rozkládající se za zámkem ve vsi Horní Vidim na Kokořínsku.
Velice děkuji panu ing. Pavlu Jaškovi za poskytnutí materiálů a informací k historii lokality! Bez jeho ochoty a nadšení by byl tento článek o mnohé zásadní informace ochuzen.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Hastrmanův revír
časopis NaCestu / říjen 2018
Pokud jste náhodou v průběhu jara 2018 zavítali do kina na film Hastrman, asi již tušíte kam vás následující řádky zavedou. Pokud zatím nevíte, vydejte se s námi do tajemné krajiny mezi rybníky rozlévajícími se pod vrchy Vlhošť a Ronov…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Rudolfova štola
časopis NaCestu / červen 2018
„…aby zvěř měla čistou proudící vodu.“ To údajně řekl císař Rudolf II., když hledal způsob, jak zajistit pro rybník v pražské Královské oboře trvalý zdroj vody. Nakonec jeho snahy vedly k realizaci jedinečného důlního a vodního díla, jehož stavba trvala 10 let. Dnes je známe pod jménem Rudolfova štola.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Nový hrádek u Kunratic
časopis NaCestu / duben 2018
Praha a památky? No, samozřejmě, kam se jen podíváte, tam nějaká je. Zdaleka ne všechny jsou ale široké veřejnosti dostatečně známé. Dobrým příkladem může být například královský hrad Nový hrádek u dnes již pražských Kunratic…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
RANÁ – kopec, který padne do oka!
časopis NaCestu / listopad-prosinec 2017
Uběhla pěkná řada let, co jsem jako středoškolák přijel na Žatecko coby brigádník na sběr chmele. Již tehdy mne u Loun zaujalo nezvykle tvarované, téměř holé, jen travou porostlé návrší, dominující zdejší krajině. Již tehdy jsem si řekl, že by bylo zajímavé na tento vrch vystoupit. Než k tomu však došlo, uběhlo dalších pětadvacet let…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Na ostrohu mezi Vltavou a Mastníkem
časopis NaCestu / červenec-srpen 2017
Vltava – prastará dopravní komunikace protínající českou zemi od jihu k severu. Právě řeka zpřístupňovala po dlouhá staletí tento kraj lidem, a ač to byl kraj od pradávna více méně pustý a řeka sevřená skalami a hlubokými lesy, i zde začaly postupně vznikat ostrůvky civilizace. Zavítejme na jeden z nich, na soutok Vltavy a potoka Mastníka. Místo je to krásné, zajímavé a překvapivě i dnes vcelku opuštěné…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Nová naučná stezka na soutoku Vltavy a Sázavy
časopis NaCestu / duben 2017
Soutok Vltavy a Sázavy po nějakém osvětovém projektu již dlouho volal. V podobě naučné stezky s názvem „Sekanka, Soutok, Ostrov a Kilián“ se tedy veřejnost 1. 4. 2017 konečně dočká.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Zlatodůl u Klínce
časopis Turista / prosinec 2016
V současnosti nese tato lesní lokalita nedaleko Klínce u Prahy název „V Pekle“. Proč naši předkové zvolili zrovna toto jméno, je na místě na první pohled zřejmé. I za slunečného dne tmavý les, podivně formovaná krajina a uprostřed toho všeho tajemná díra do hlubin země…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Údolím zlatonosné KOCÁBY
časopis Turista / červenec 2016
Říčka Kocába pramení na východním okraji Příbrami a přes Dobříš a Nový Knín se vine až do Štěchovic, kde se vlévá do Vltavy. Za Novým Knínem se řeka zařezává do hlubokého, místy skalami lemovaného, romantického údolí. Právě tento úsek je pro turisty nejatraktivnější. Není to ovšem zdaleka jen krásná příroda, co tvoří procházku kolem Kocáby tak atraktivní, nelze opomenout ani zajímavou historii těchto míst…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Kolem Vltavy z Prahy do Kralup
časopis Turista / červen 2016
Praha je krásné město a stejně krásné je i její okolí. Mimopražští se často až diví, kolik zajímavých výletů se dá z metropole podniknout. Navíc má krajina v okolí Prahy na každou světovou stranu zcela jiný ráz. Zkusili jste třeba vyrazit kolem Vltavy na sever?
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Slapské zastávky
časopis Turista / březen 2016
Dvě krásné, nebojím se říci, pro mne možná přímo „nejkrásnější“, autobusové zastávky vyrostly v průběhu podzimu 2015 nově ve Slapech nad Vltavou. A nejsou to zastávky ledajaké. Kromě toho, že jsou obě vcelku nepřehlédnutelné, se zde navíc člověk i něco zajímavého dozví a může si prohlédnout malou galerii současných i historických fotografií z regionu. Při čekání na svůj spoj se zde prostě rozhodně nudit nebudete…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Hydroelektrárna Nový Mlýn
Po všech stránkách netradiční výlet k Vltavě
časopis Turista / listopad 2015
V Turistovy se již objevilo nespočet tipů na toulky krajinou, výlety za poznáním či za nevšedními památkami a zážitky. Všechna tyto krásná a zajímavá místa je možné najít na turistických mapách. U hydroelektrárny Nový Mlýn, kam bych vás rád pozval, je to trochu jinak. Na žádné současné mapě ji totiž nenajdete a výlet sem se prostě nedá uskutečnit každý den. Vlastně to jde jen zcela výjimečně…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
historické foto: archiv Radana Láška
…ze Staré na Novou Živohošť
časopis Turista / srpen-září 2015
Živohošť je dnes široké veřejnosti známá spíše jako populární letovisko na břehu Slapské přehrady. Seznámení se s touto zajímavou lokalitou bohužel u většiny návštěvníků končí ležením u vody, koupáním či posedáváním u kiosků s občerstvením. Přitom bohatá historie a krásná příroda v okolí Živohoště přímo vybízí k vycházce za poznáním…
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv autora
Bronzový poklad a kamenolomy u Nečína
časopis Turista / červenec 2015
Nevím zdali dnes dětem školou povinným ještě říkají něco knížky Bronzový poklad či možná známější Lovci mamutů od spisovatele Eduarda Štorcha. Mě se jako dítěti moc líbily. Nedávno jsem vzal do ruky opět po letech Bronzový poklad a s překvapením jsem si uvědomil, že se příběh vlastně odehrává v mém zamilovaném středním Povltaví a navíc, že je možné se na místo nálezu skutečného bronzového pokladu po turistických značkách vydat…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Drtinova rozhledna na Besedné
časopis Turista / duben 2015
Po dlouhých přípravách a téměř 20 letech plánování se v Povltaví, na vrchu Besedná na Příbramsku, konečně podařilo obnovit Drtinovu rozhlednu. První rozhledna toho jména stála na Besedné již od roku 1926. Osud jí však nepřál, zchátrala a nakonec byla zbourána. O historii i obnově Drtinovy rozhledny se dočtet v tomto článku.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Kolem Sečské přehrady
časopis Turista / březen 2015
Většina turistických tras vede z jednoho místa na místo druhé. To je samozřejmě v pořádku, ale přeci jen se turisté potřebují čas od času na svém výletě vrátit do stejného místa, odkud vyšli. Pak je potřeba otevřít mapu, zkombinovat několik značených tras (případně to vzít i nějakou zkratkou či trasou neznačenou) a naplánovat takzvaný „okruh“. Tip na jeden moc pěkný „okruh“ kolem přehradního jezera Seč, naleznete v tomto článku.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Zaniklé vozové cesty
časopis Turista / prosinec 2014
Zdaleka ne každého turistu putujícího krajinou napadne, že se možná pohybuje po stezkách, které užívali naši předkové třeba již před mnoha staletími. Některé jsou užívány dodnes a často se proměnily na hlavní silnice. Jiné, třeba kdysi i významné, se zase změnily v lesní pěšiny, další zcela zanikly a v krajině už nejsou téměř vůbec patrné. Staré a nepoužívané lesní či polní cesty najdeme takřka za každou druhou mezí. Zdaleka ne všude však uvidíte to, co je při troše hledání možné najít na Kokořínsku.
Inspirací pro návštěvu popisovaných lokalit a následné sepsání tohoto článku mi byla přednáška a článek o starých vozových cestách na Kokořínsku autora Jiřího Adamoviče. Vřele mu za ně děkuji!
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Mrakodrap č. 21
časopis ČD pro vás / prosinec 2014
Okolí někdejší světové obuvnické metropole jistě skýtá množství nádherných tipů na výlety, samotné město Zlín však nabízí také několik zajímavostí. Jednou z nich, již zdaleka viditelnou, je zlínský mrakodrap č. 21.
Tento článek byl již uveřejněn v časopise TURISTA č. 3/2014. V časopise ČD pro vás je nepatrně zkrácen a je z části opatřen jinými fotografiemi.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Okolo Hradska
časopis Turista / říjen 2014
Kokořínsko je tak známý cíl výletníků, že mnozí na tento kraj již jakoby rezignovali a jezdí raději jinam. Turisté však při výletě na Kokořín často zapomínají, že Kokořínsko není zdaleka jen hrad Kokořín. Nabízí se zde nepřeberné množství dalších výletních tras. Byli jste již třeba na Hradsku? Je od hradu Kokořína téměř doslova, co by kamenem (přes údolí) dohodil.
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv Stanislava Dulíka
Síň voroplavby v Purkarci
časopis Turista / září 2014
Různých muzeí, muzejíček, síní tradic a podobně je možné při toulkách po republice nalézt nespočet. Většinou jsou tematický spjaty s lokalitou, kde se nacházejí a návštěvník se v nich dozví spoustu zajímavého často právě i o místech, která v okolí navštívil. Jedno takové malé muzeum naleznete i v jihočeské vsi Purkarec.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Rok ve středním Povltaví
časopis Hydro / léto 2014
Barevná dvoustrana s fotografiemi s motivy středního Povltaví a krátký medailon autora uveřejněný v rámci rubriky Hydrogalerie.
foto: Vojtěch Pavelčík
Hrad Kamýk zvaný též Vrškamýk či Hunec
časopis Turista / červenec 2014
Hrady jako Orlík či Zvíkov stojící na břehu Vltavy u dnešního Orlického jezera zná snad téměř každý. Slapské jezero se takovými dominantami pochlubit nemůže, ale i zde stálo u řeky několik hradů a tvrzí. Většinou je však již pohltila příroda, či vody vzduté hladiny Vltavy. Dodnes je ale možno navštívit ne zcela známou, ale velice pěknou zříceninu hradu Vrškamýka u městečka Kamýk nad Vltavou. A věřte, že to stojí za to…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Šest rozhleden Uherskobrodska
JAKO PODLE KOPÍRÁKU
časopis Turista / červen 2014
To, že je Česká republika rájem rozhleden, již dnes asi nikoho nepřekvapí. V posledním desetiletí se opravilo, obnovilo a postavilo rozhleden opravdu hodně a tento boom se nevyhnul téměř žádné části republiky. Rozhlednová horečka nakonec dorazila i na Moravské Slovácko, přesněji řečeno na Uherskobrodsko.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Hradiště Veligrad
časopis Turista / květen 2014
Při vyslovení slova „Veligrad“ asi téměř každého hned napadne spojení s nejvýznamnějším moravským poutním místem Velehradem. Současný Velehrad a historický Veligrad však není totéž. Následující řádky nás provedou po pozůstatcích někdejšího velkomoravského hradiště, které se rozkládalo v místech současných měst Staré Město a Uherské Hradiště. Právě zde se totiž velkomoravský Veligrad pravděpodobně nacházel.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Zaniklý mlýn Hlučov
časopis Turista / březen 2014
Kokořínsko je kraj doslova posázený bloky pískovcových skal a protkaný hlubokými údolími, které lemují vysoké skalní stěny roztodivných tvarů. Je to krajina romantická, krásná a vesměs tajemná. Při procházkách mezi skalami jistě nejeden z nás narazil na nějakou tu jeskyni, vytesanou kapličku či tzv. skalní obydlí. Pokud jsou tyto objekty volně přístupné, málo kdo pak odolá možnosti tyto objekty prozkoumat zblízka. Pojďte tedy společně okouknout zbytky zaniklého mlýna Hlučov.
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv autora
Mrakodrap č. 21
časopis Turista / březen 2014
Okolí někdejší světové obuvnické metropole Zlína jistě skýtá množství nádherných tipů na výlety, a to jak po cestách značených, tak neznačených. Samotné město Zlín však také nabízí několik zajímavostí, které byste neměli opomenout. Jednou z nich je již zdaleka viditelný mrakodrap č. 21.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Vystěhované Hradištko
časopis Turista / listopad 2013
O takzvaném Štěchovickém pokladě již v této zemi zaslechl snad úplně každý. Málo kdo ale ví, že lokalita kde by měl být poklad uložen, vlastně neleží na katastru městyse Štěchovice, ale v katastru nedalekého Hradištka. Tento článek upozorňuje na nově otevřenou naučnou stezku „Vystěhované Hradištko“. Veřejnost bude jistě mile překvapena, že osudy tohoto kraje jsou mnohem zajímavější, než jsou jen neustále opakované zaručené správy o tzv. „Štěchovickém pokladě“.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Jenštejn
časopis Turista / červenec 2013
Povídání o velice pěkné a zajímavé zřícenině hradu Jenštejna, která se nalézá jen několik kilometrů severovýchodně od Prahy. Hradu dominuje věž s vyhlídkou, v které je také ukryta malá expozice o historii hradu. Celá stavba stojí na pískovcové skále přímo uprostřed nevelké obce. Autorem článku je pan Jaroslav Vála. Vojtěch Pavelčík pořídil použité fotografie.
text: Jaroslav Vála
foto: Vojtěch Pavelčík
Psané skály
časopis Turista / duben 2013
Je překvapivé, kolik zajímavých a doposud téměř neznámých míst se v naší vlasti ještě nachází. Výjimkou nejsou dokonce ani střední Čechy, i když, pokud se bavíme o tajemném a od pradávna vcelku pustém Povltaví, zase až tak zvláštní to snad ani není… Velice zajímavá lokalita zvaná Psané skály se sice nachází nedaleko známého letoviska Nová Živohošť, přesto je ukryta v hlubokých lesích a turistů sem zrovna moc nezavítá. Výlet na tato místa lze ale vřele doporučit…
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv autora
Netradičně do tradičních Mikulčic
časopis Turista / březen 2013
Povídání o tom, že na poměrně známá výletní místa lze vyrazit i zcela netradičně a to dokonce v období kdy tam nikdo moc nechodí. Řeč bude o Národním kulturní památce Slovanské hradiště u Mikulčic. Expozice je během zimy uzavřena, venkovní expozice jsou však přístupny celoročně. Lokalita je navíc velice pěkně umístěna na louce obklopené lužním lesem, na své si tedy přijdou nejen milovníci historie. Vykopávky na Valech u Mikulčic rozhodně stojí za návštěvu.
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Zapomenutý pomníček
časopis Turista / leden – únor 2013
Různých zapomenutých, ztracených a poničených pomníčků, božích muk a podobných objektů je po celé republice nepočítaně. Několik takových objektů se najde i v okolí Štěchovic. Asi nejzajímavějším je zřejmě pomník zavražděnému hajnému B. Vejmelkovi. I přesto, že tento kraj je široké veřejnosti dosti známí a okolí Štěchovic je trampy a turisty doslova „prolezlé“, tak o tomto pomníčku ví jen málokdo…
text a foto: Vojtěch Pavelčík
Nejdelší řopík
časopis Turista / srpen-září 2012
Povídání o zajímavém pevnostním objektu nedaleko Prahy. Málo kdo ví, že pevnostní linie se netáhly jen pohraničím, ale byly projektovány i ve vnitrozemí. Prahu obepínala ze západu takzvaná Pražská čára, které byla pak v době okupace téměř celá zničena. Dodnes se zachovalo jen několik objektů. Jeden takový je možné si prohlédnout nedaleko obce Bratronice na kladensku. Jde o jedinečný řopík umístěný v tělese silnice. Od roku 1995 je v něm otevřeno malé muzeum.
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv Radana Láška
Albertovy skály
časopis Turista / červenec 2012
Povídání o zajímavé lokalitě přímo na březích Vltavy nedaleko Sedlčan. Albertovy skály jsou přírodní rezervací již od roku 1933 a skýtají skutečně úžasné pohledy do údolí Vltavy i na okolní malebnou krajinu. Celou lokalitu protíná naučná stezka s překvapivě vysokohorským charakterem.
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv autora
Slapy – zdaleka ne jenom koupání…
časopis Turista / duben 2011
Povídání o tom, že když se vydáte na Slapy, nemusíte nutně skončit na dece u vody. Slapy jsou nejen vodní dílo, ale především malebná vesnice u Vltavy se spoustou zajímavých míst v okolí. V článku se dozvíte nejen něco o historii této obce, ale získáte i tip na výlet k zajímavým místům v okolí.
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv autora
„České Alpy“… a jen třicet kilometrů od Prahy!
časopis Turista / říjen 2010
Povídání o kdysi velmi populárním výletním místě nedaleko Prahy. Dnes zcela změněné výstavbou přehrad, leč stále velice zajímavé. Právě sem, do Svatojanských proudů na Vltavě, vyznačil v roce 1889 KČT svou první turistickou značku! Dozvíte se nejen zajímavé informace o historii těchto míst, ale získáte i tip na super výlet.
text: Vojtěch Pavelčík
foto: Vojtěch Pavelčík a archiv autora